Miejsce konferencji

 

Konferencja odbędzie się w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

 

Lidzbark Warmiński to miasto z długą i bogatą historią. Prawa miejskie otrzymał 12 sierpnia 1308 roku i był ośrodkiem jednej z dziesięciu jednostek administracyjnych, zwanych na Warmii komornictwami. Rozgłos i sława miasta związane są z decyzją lokalizacji w tym miejscu stałej siedziby biskupów warmińskich, którzy od 1243 roku sprawowali na Warmii władzę świecką i duchowną.

 

Zamek lidzbarski zbudowano w latach 1350-1401 na miejscu niewielkiego grodu pruskiego o nazwie Lecbarg, położonego w ramionach rzek Łyny i Symsarny. W tym samym czasie powstały również przedzamcza. W południowym mieściły się: stajnia, spichrze i wozownia; w północnym (przemysłowym): młyn, tartak, szlifiernia, kuźnia miedzi, folusz i garbarnia. Całość otoczono była niezależnymi od miasta murami obronnymi i fosami zasilanymi z położonej wyżej Symsarny.

 

 

Fot. Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim (Fot. Grzegorz Kumorowicz)

 

Po przyłączeniu Warmii do Polski (na mocy postanowień II pokoju toruńskiego) aż do roku 1795 na zamku lidzbarskim rezydowali wybitni Polacy, znakomici przedstawiciele kultury polskiej: Łukasz Watzenrode, Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Stefan Wydżga, Andrzej Chryzostom Załuski, Adam Stanisław Grabowski, Ignacy Krasicki.

 

Od końca XVI wieku rezydencja lidzbarska stopniowo traciła charakter obronny i przekształcała się w okazały dwór książęcy, bogato wyposażony w wytworne sprzęty, biblioteki i dzieła sztuki. W latach 1589-1599 biskup Andrzej Batory do skrzydła północnego zamku dobudował pałac – „pokoje kardynalskie” (rozebrane w 1767 roku). Kolejną rozbudowę podjął biskup Jan Stefan Wydżga. Jego dziełem był pałac barokowy (1666-1673) przy skrzydle południowym.

 

Ostatnim biskupem warmińskim, rezydującym na zamku lidzbarskim, był Ignacy Krasicki. Po jego wyjeździe w 1794 roku budowla stopniowo niszczała. Uszkodzona w 1807 roku podczas bitwy pod Lidzbarkiem, zdewastowana w 1812 roku, kiedy zlokalizowano tu koszary, została zakwalifikowana przez władze pruskie do rozbiórki - jednak szczęśliwie ocalała. Na przełomie lat 1838 i 1839 rozebrano pałac Wydżgi (zachowane fundamenty przed wejściem do zamku). Na zlecenie biskupa Józefa Ambrożego Geritza w latach 1857-1859 zamek został przebudowany i zaadaptowany na sierociniec i szpital zakonny.

 

Pierwsze kompleksowe prace konserwatorskie rozpoczęto w 1927 roku. Ich największe nasilenie przypadło na lata 1972-1973 i 1980-1985. Obecnie Zamek Biskupów Warmińskich należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Przedzamcze południowe zaadaptowane zostało na Hotel Krasicki****. Natomiast w samym Zamku obecnie mieści się Muzeum Warmińskie - oddział olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, gdzie goście mogą podziwiać cenne kolekcje skarbów dziedzictwa tej ziemi, „która kulturą i nauką stoi”. Od 2018 roku cieszy się tytułem Pomnika Historii.

 

[Źródło: https://lidzbark.muzeum.olsztyn.pl]