Program kulturalny

Lidzbark Warmiński jest jednym z ciekawszych, lecz wciąż mniej znanych miejsc na turystycznej mapie Polski. Jego symbolem jest imponujący Zamek Biskupów Warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.

Dla uczestników konferencji przygotowano m.in. możliwość zwiedzenia Zamku oraz miasta – z przewodnikiem, skorzystania z zamkowej strefy wellness, a także skorzystania z walorów naturalnych okolic Lidzbarka .

 

ZWIEDZANIE ZAMKU

Podczas wizyty w Zamku uczestnicy konferencji zobaczą m.in.:

  • zbrojownię z kolekcją uzbrojenia zaczepnego oraz obronnego od wczesnego średniowiecza do XX wieku,
  • kolekcję numizmatyczną, w tym medal pamiątkowy na 300-lecie oswobodzenia Torunia oraz skarby z Domkowa i Janowca,
  • rozległe piwnice z gotyckimi sklepieniami, w których utworzono niewielkie lapidarium z fragmentami rzeźb oraz kominkami,
  • meble z epoki, portrety, pamiątki po biskupach,
  • pojedyncze księgi, w tym faksymileO obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika,
  • komnatę poświęconą Ignacemu Krasickiemu (z napisanym przez niego odręcznie listem),
  • kaplicę pełną rokokowych ornamentów oraz ze wspaniałymi organami,
  • więzienie, z otworem, przez który spuszczano na linie więźniów oraz podawano im jedzenie,
  • Wielki refektarz, w którym zobaczymy najstarsze zamkowe freski (z XIV wieku) oraz kolekcją rzeźb i statui przywiezionych z kościołów całej Warmii.

Zamek połączony jest murowanym mostem z przedzamczem, które ma formę trójskrzydłowego kompleksu okalającego wewnętrzny dziedziniec. Od stron południowej i wschodniej przedzamcze oraz zamek otacza przyjemna ścieżka spacerowa.

Na najwyższym poziomie Wieży Zegarowej Zamku do dyspozycji uczestników konferencji będą lunety oraz opisy widocznych zabytków.

 

Fot. Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim
[źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/lidzbark-warminski-zamek-atrakcje/]

 

ZWIEDZANIE MIASTA

Lidzbark Warmiński oddalony jest o około 50 kilometrów na północ od Olsztyna. Miasto leży w samym sercu historycznej krainy Warmii, w widłach dwóch rzek: Łyny oraz jej dopływu Symsarny.

  • Uliczka Mikołaja Reja

Od zamku do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła ciągnie się brukowana ulica Mikołaja Reja, wzdłuż której ciągnie się pierzeja kolorowych kamienic.

  • Kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła to najważniejszy z miejskich kościołów wzniesiono w zakolu Łyny, tuż przy pierścieniu murów obronnych. Świątynia w stylu późnogotyckim powstała w drugiej połowie XIV wieku. Jej znakiem rozpoznawczym jest wysoka na 70 metrów dzwonnica z XV wieku. Wnętrze kościoła jest surowe i zachowało swój gotycki charakter, lecz niewiele w nim zabytkowych elementów. Większość historycznych dekoracji nie przetrwała kolejnych pożarów oraz wojen. Olbrzymie wrażenie robi m.in. sklepienie gwiaździste z końca XIV wieku. Warte obejrzenia są także monumentalne organy z pierwszej połowy XX wieku. Ich twórcą był pochodzący z Królewca Bruno Goebel, który zasłynął jako twórca ponad 300 obiektów organowych.

  • Historyczna remiza straży pożarnej

Historyczna remiza straży pożarnej, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, to jeden z najbardziej nietypowych zabytków Lidzbarka. Budynek powstał z czerwonej cegły, lecz jego symbolem jest wieża o konstrukcji szkieletowej. Budynek pełnił swą funkcje w okresie międzywojennym oraz po wojnie - do 1970 roku.

 

Fot. Dawny budynek straży pożarnej - Lidzbark Warmiński
[źródło:
https://www.podrozepoeuropie.pl/lidzbark-warminski-zamek-atrakcje/]

 

  • Ratusz

Stary, średniowieczny ratusz został rozebrany w 1865 roku (pełnił również funkcję domu towarowego, a otaczający go plac był miejskim targowiskiem). Dostępny obecnie eklektyczny ratusz z czerwonej cegły powstał w latach 1901-1902 i jest jedną z nielicznych budowli na obszarze starego miasta, która przetrwała wojenną zawieruchę. Budynek wyróżnia się wieloma zdobieniami oraz architektonicznymi detalami. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest trójkątny szczyt, który wieńczą czworokątne wieżyczki.

  • Mury miejskie

W pierwszej połowie XIV wieku miasto otoczono pierścieniem murów obronnych. Przez stulecia do murów dobudowywano domy dla biedoty, z których przetrwały dwa budynki datowane na XV wiek. Do czasów obecnych zachował się w stanie niemal oryginalnym długi fragment murów po stronie północnej, bezpośrednio za ratuszem.

  • Wysoka Brama: gotycka pozostałość po miejskich fortyfikacjach

Lidzbark (niem. Heilsberg), podobnie jak inne średniowieczne osady, otoczony był pierścieniem murów obronnych. Wejście do miasta możliwe było jedynie jedną z trzech bram: Dobromiejską, Młyńską i Ornecką. Do naszych czasów przetrwała tylko ta ostatnia, a dokładniej jej przedbramie, które połączone było z bramą właściwą korytarzem o długości niemal 20 metrów czyli barbakanem.

 

Fot. Wysoka Brama - Lidzbark Warmiński
[źródło: https://polska-org.pl/7717440,foto.html]

 

Wysoka Brama powstała w latach 1470-1530, czyli około 100 lat po wzniesieniu murów miejskich oraz bramy właściwej, z którą została połączona. Do dziś imponuje swoim rozmiarem. Jest wysoka na cztery piętra i po dwóch stronach zamykają ją cylindryczne baszty. Brama obecnie znajduje się w rękach prywatnych, ale jeszcze w XIX wieku mieściło się w niej więzienie.

  • Drewniana cerkiew

Znakiem rozpoznawczym drewnianej cerkwi (pomalowanej na biało) w stylu neoromańskim są dwie charakterystyczne wieże. Budynek ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł protestanckiej architektury na ziemi warmińskiej. Warmia, w przeciwieństwie do sąsiednich Mazur, była katolicka, a świątynia w Lidzbarku miała być pierwszym kościołem ewangelickim wzniesionym na tych ziemiach. Władcom pruskim zależało więc, żeby kościół pełnił funkcje reprezentacyjne. Projekt ufundował król Prus Fryderyk Wilhelm III. Budowę rozpoczęto w 1818 roku i zakończono po pięciu latach. Obecnie budynek wykorzystywany jest jako cerkiew prawosławna.

 

Fot. Cerkiew - Lidzbark Warmiński
[źródło:
https://www.podrozepoeuropie.pl/lidzbark-warminski-zamek-atrakcje/]

  • Oranżeria Krasickiego: urokliwy pałacyk oraz punkt widokowy

Na niewielkim wzniesieniu, na prawym brzegu rzeki Łyny, stoi barokowa-klasycystyczna Oranżeria, która czasami nazywana jest "Pałacykiem Krasickiego". Budynek sąsiadował z nieistniejącymi już ogrodami biskupimi, w czasach świetności pełnymi: wodospadów, fontann czy kwiatów ściąganych z całej Europy.

Na przestrzeni wieków w parku istniało kilka zabudowań. Najstarsze wzmianki o ogrodowym pawilonie pochodzą z pierwszej polowy XVII wieku. Najbardziej okazały pałac wzniósł biskup Jan Stanisław Zbąski, lecz budowla ta została spalona przez Szwedów w 1704 roku. Na gruzach pałacu w latach 1711-1723 powstał podłużny pawilon ogrodowy, który składał się z sali centralnej i dwóch zamykających ją gabinetów. Fundatorem projektu był biskup Teodor Andrzej Potocki.

Ostatnim biskupem warmińskim użytkującym pawilon był Ignacy Krasicki, który pełnił swoją funkcję do 1795 roku. W trakcie jego rządów pałacyk został powiększony oraz uzyskał cechy barokowe, właściwe klasycyzmowi stanisławowskiemu. Do naszych czasów w stanie bliskim oryginałowi przetrwała jedynie sala centralna, w której w 1969 roku odsłonięto fragmenty malowideł przedstawiające sceny mitologiczne.

Książę biskup Ignacy Krasicki słynął ze swojego zamiłowania do ogrodnictwa, które było jego prawdziwą pasją. Pisarz sprowadzał tysiące cebulek kwiatów z całej Europy. Niestety kompleks ogrodowy nie przetrwał do naszych czasów. Obecnie u stóp wzgórza Oranżerii rozciąga się niewielki ogród z fontanną. Na tyłach oranżerii znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta.

W Oranżerii mieści się obecnie Miejska Biblioteka Pedagogiczna.

 

Fot. Oranżeria Krasickiego - Lidzbark Warmiński
[źródło:
https://www.podrozepoeuropie.pl/lidzbark-warminski-zamek-atrakcje/]

 

W LIDZBARKU DLA ZDROWIA

Lidzbark Warmiński posiada długą uzdrowiskową tradycję. Przed wojną w mieście istniał Luftkurort, do którego przyjeżdżali kuracjusze z całych Niemiec.

Obecnie z mieście znajduje się tężnia solankowa - ma 100 metrów długości, a swoim kształtem przypomina ślimaka (symbolu Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow, której Lidzbark Warmiński jest członkiem od 2006 roku). W bezpośrednim sąsiedztwie tężni znajduje się Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, a w nim ścieżki pieszo-rowerowe, wiaty, ławki, kładki i tablice informujące o lokalnych ciekawostkach i występującej tu florze i faunie.

Uczestnicy konferencji w hotelu będą mogli skorzystać z 10 gabinetów SPA (dodatkowo płatne na miejscu), znajdujących się w przyziemiu hotelowym, pod pomnikiem Świętej Katarzyny. Słynąca z niezwykłej urody Święta Katarzyna w starych księgach zamkowych pozostawiła przepisy na utrzymanie piękna i witalności.

Do dyspozycji uczestników konferencji pozostaje też stylowy i przestronny basen, jacuzzi oraz kompleks saun, gdzie znaleźć można saunę fińską, łaźnię rzymską i saunę infrared. Dla uczestników konferencji strefa wellness jest bezpłatna.

Zgodnie ze świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu, w Lidzbarku Warmińskim możliwe jest leczenie chorób układu krążenia, chorób układu ruchu, zaburzeń neurologicznych czy zaburzeń przemiany. Przeprowadzane tu będą zabiegi aeroterapii, helioterapii, kinezyterapii, krioterapii, fizykoterapii i balneoterapii.