PRACA PRZY LAPTOPIE

 

Stanowisko pracy przy komputerze zasadniczo powinno być wyposażone w stacjonarny monitor, mysz komputerową oraz oddzielną klawiaturę. Jednak wiele osób dysponuje jedynie laptopem, którego stosowanie często uniemożliwia przyjmowanie wygodnej pozycji ciała (zbyt duże pochylenie głowy w sytuacji, gdy górna krawędź monitora znajduje się znacznie poniżej wysokości oczu).

Laptop (ustawiony bezpośrednio na blacie biurka) można wykorzystywać do pracy tylko wtedy, gdy jego górna krawędź znajduje się na wysokości oczu pracownika (co można osiągnąć jedynie w przypadku osób niższego wzrostu oraz posiadających większe, np. 17-calowe laptopy). W przeciwnym razie praca z nadmiernie pochyloną głową przez dłuższy czas może powodować dolegliwości bólowe. Dlatego też osoby wyższe lub osoby mające do dyspozycji małe laptopy nie powinny pracować przy nich dłużej niż cztery godziny podczas zmiany roboczej. Większy ekran laptopa (np. 17 - calowy) jest też korzystny ze względu na zapewnienie komfortu pracy wzrokowej.

Dłuższa praca przy laptopie wymaga ustawienia go na podstawce pozwalającej na podwyższenie jego ekranu oraz podłączenia dodatkowej klawiatury (Rys. 2 i 3.). Można także pracować z wykorzystaniem stacji dokującej, podłączając (oprócz myszy i klawiatury) także stacjonarny monitor.

Korzystanie przez dłuższy czas z touchpada w laptopie także nie jest wskazane ze względu na nieodpowiednią pozycję ręki i często wymuszony skręt całego tułowia. Dlatego dobrze jest zawsze używać myszki komputerowej.