Aktualności FL

 

  ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W BADANIACH

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Forum Liderów do udziału w 4 projektach realizowanych przez Pracownię Sprzętu Ochrony Układu Oddechowego CIOP-PIB w ramach V etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” finansowanego w latach 2020-2022 przez NCBR oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Szczegółowe informacje .... (pdf)

 

  II WIDEOKONFERENCJA FORUM LIDERÓW BEZPIECZNEJ PRACY

 

W dniu 9 kwietnia 2020 r. odbyła się II wideokonferencja Forum Liderów Bezpiecznej Pracy, dotycząca zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. W wirtualnym spotkaniu wzięły udział 23 osoby reprezentujące różne przedsiębiorstwa. Organizatorem spotkania byli Operator Gazociągów Systemowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz CIOP-PIB.

Podczas wideokonferencji zostały poruszone następujące tematy:

 1. Podsumowanie działań, które były podejmowane w przedsiębiorstwach w związku z epidemią koronawirusa
 2. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów i związku z wystąpieniem stanu epidemii
 3. Testy na koronawirusa – czy warto rozważyć zakup testów do firmy/organizacji – za i przeciw.

 

Dodatkowo członkowie Forum Liderów podjęli dyskusję na następujące tematy:

 1. Jak firmy sobie radzą z zachowaniem 1,5 m odległości pomiędzy pracownikami
 2. Zachowanie odległości na stołówkach i jadalniach - gdy są wymogi zapewnienia ilości miejsc dla pracowników
 3. Szkolenia okresowe robotnicze i egzaminy - praktyczne wykonanie wytycznych GIP z 01.04.2020 r. w sprawie szkoleń okresowych dla pracowników na stan. robotniczych.
 4. Środki ochrony pracy - fakty i mity. Krótko o tym czego należy się spodziewać. Rekomendacje odnośnie do stosowania maseczek na terenie przedsiębiorstw
 5. Procedury wewnętrzne i postępowanie w wypadku zdiagnozowania wirusa u pracownika - jakie jest wówczas uruchamiane postępowanie przez służby państwowe (SANEPID), czy wszyscy pracownicy są poddawani testom/kwarantannie? W jaki sposób śledzić kontakty pomiędzy pracownikami, "ścieżka narażenia", jak postępować z pracownikami brygady w momencie kiedy jeden z pracowników lub ktoś w bliskiej rodzinie okaże się zakażony
 6. Odprawy graniczne cudzoziemców, którzy chcą wjechać w celach biznesowych do RP
 7. Ozonowanie - nowe rozwiązania.

 

 

  I WIDEOKONFERENCJA FORUM LIDERÓW BEZPIECZNEJ PRACY
DOTYCZĄCA ZAGROŻENIA KORONOWIRUSEM SARS-CoV-2

 

W dniu 26 marca 2020 r. odbyła się I wideokonferencja Forum Liderów Bezpiecznej Pracy. W wirtualnym spotkaniu wzięło udział 31 osób reprezentujących różne przedsiębiorstwa. Organizatorem spotkania był Operator Gazociągów Systemowych GAZ-SYSTEM S.A. i CIOP-PIB.
Zgodnie z zaproponowanym programem przedmiotem dyskusji były:

 1. Dobre praktyki:
  • dobre praktyki związane ze zwalczaniem koronawirusa w Firmie/Organizacji
  • dobre praktyki związane z pracą z Podwykonawcami
  • Idea „Work-Life Balance” – praca zdalna 
 2. Prawo:
  • konieczność czasowego zawieszenia w Organizacji,
  • zmiany w prawie związane z wprowadzeniem stanu epidemii.


Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni co do konieczności prowadzenia działań informacyjnych wśród pracowników oraz innych osób, które mają kontakt z przedsiębiorstwami – opracowywania i upowszechniania podstawowych informacji o koronowirusie oraz zasadach bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania przedstawili też działania wprowadzone w reprezentowanych przez nich przedsiębiorstwach w celu ograniczenia zagrożenia koronowirusem SARS-CiV-2 – zobacz listę działań.


Zgodnie z ustaleniami członkowie Forum Liderów będą dzielić się doświadczeniami oraz materiałami wykorzystywanymi w działaniach prewencyjnych oraz informacyjnych, związanych z zagrożeniem koronowirusem. Materiały będą przesyłane mailowo do CIOP-PIB i dalej przekazywane wszystkim członkom Forum Liderów.


Kolejna wideokonferencja odbędzie się na początku kwietnia 2020 r.