Konkurs plastyczny pn. „Stres XXI wieku” - pow. sochaczewski ( Giżyce) i m.st. Warszawa

 

Konkurs plastyczny pn. „Stres XXI wieku” dla uczniów szkół podstawowych był zorganizowany równolegle z konkursem na plakat bezpieczeństwa pracy pod tym samym tytułem. Wzięły w nim udział współpracujące z Instytutem od jedenastu lat szkoły podstawowe z Warszawy i Giżyc (ponad 800 uczniów).
Pierwszy etap konkursu zorganizowano na terenie szkół, gdzie opiekunowie konkursu dokonali - zgodnie z regulaminem - wyboru 10 najlepszych prac kwalifikujących się do drugiego etapu konkursu. Drugi etap odbył się na posiedzeniu Jury w dniu 15 października 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 341 w Warszawie. Jury konkursu wybrało spośród 60 zaprezentowanych na posiedzeniu rysunków, 6 nagród głównych i 10 wyróżnień.

Nagrody i wyróżnienia - obejrzyj

Klasy I-III

Nagrody
1. Julia Malak, kl. I, Szkoła podstawowa nr 321
2. Paweł Arkuszewski, kl. II, Szkoła podstawowa w Giżycach
3. Jakub Łupij, kl. II, Szkoła podstawowa nr 321

Wyróżnienia
1. Kamil Krysztoforski, kl. II, Szkoła podstawowa nr 341
2. Miłosz Kabaciński, kl. II, Szkoła podstawowa nr 341
3. Hanna Goluch, kl. II, Szkoła podstawowa nr 341
4. Martyna Mikulska, kl. III, Szkoła podstawowa nr 321
5. Izabela Użarowska, kl. I, Szkoła podstawowa w Giżycach

Klasy IV-VI

Nagrody
1. Magdalena Raszkiewicz, kl. V, Szkoła podstawowa nr 150
2. Małgorzata Zgryzek, kl. IV, Szkoła podstawowa nr 341
3. Adrianna Kornacka, kl., VI, Szkoła podstawowa w Giżycach

Wyróżnienia
1. Weronika Kamińska, kl. V, Szkoła podstawowa w Giżycach
2. Beata Arkuszewska, kl. VI, Szkoła podstawowa w Giżycach
3. Wiktoria Owczarczyk, kl. VI, Szkoła podstawowa nr 341
4. Patrycja Zając, kl. IV, Szkoła podstawowa nr 341
5. Ewa Rekos, kl. VI, Szkoła podstawowa nr 341

Prace dzieci, wykonane różnymi technikami (kredkami, farbami, z użyciem bibułek, drucików, filcu, sznurka itp.), kolorowe i przyjazne dla oka odbiorcy, przedstawiały graficzne wizje stresu na wiele sposobów. Cześć uczniów wizualizowała sposoby  radzenia sobie ze stresem (np. poprzez taniec, relaks nad wodą (łowienie ryb), wycieczkę rowerową). Inni koncentrowali się na pokazaniu źródeł stresu (klasówki, testy, złe oceny, obowiązki, hałas, występy publiczne itd.), a ciężar wpływu tych stresorów odmalowywali na twarzach głównych bohaterów swoich rysunków. Były też prace – hasła (np. ucz się bez stresu) i prace – przemyślenia (np. z napisem: „Kłótnia nic dobrego nam nie daje, tylko stres dookoła rozdaje”.

Otwarcie wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych na temat stresu  połączone z wręczeniem nagród laureatom odbyło się w czasie uroczystości otwarcia wystawy pokonkursowej plakatów bezpieczeństwa pracy pn.: Stres XXI wieku” w dniu 29 października br. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody i dyplomy, autorzy prac wyróżnionych - upominki i dyplomy.

Wystawa będzie również eksponowana w grudniu br. w Szkole Podstawowej nr 341 w Warszawie