Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie metodyki pomiaru parametrów fizycznych mikroklimatu pod odzieżą z wykorzystaniem systemu pomiaru, rejestracji i bezprzewodowej transmisji danych, do jej oceny w badaniach laboratoryjnych i użytkowych

Kierownik projektu: dr Agnieszka Kurczewska

Streszczenie projektu:

W zadaniu opracowano metodykę pomiaru temperatury i wilgotności względnej w przestrzeni międzyodzieżowej pod kątem oceny odzieży w badaniach laboratoryjnych (eksploatacyjnych) i w warunkach użytkowania.


W tym celu opracowano i wytworzono prototyp systemu do pomiaru temperatury i wilgotności w przestrzeni międzyodzieżowej z rejestracją i bezprzewodową transmisją danych, który składa się z:

  • modułu pomiarowego, w skład którego wchodzą: czujniki SHT 15 z urządzeniem do pomiaru, rejestracji i bezprzewodowej transmisji danych (Data Logger) oraz
  • bielizny (w formie podkoszulka z długim rękawem oraz kalesonów z dzianiny ażurowej o  dużych ażurach), stanowiącej nośnik modułu pomiarowego.


System może być wykorzystany między innymi do badań odzieży:

  • w warunkach laboratoryjnych (np. w komorze mikroklimatycznej) dane z urządzenia przesyłane są w czasie rzeczywistym do komputera, aby można je było oceniać podczas prowadzenia badań,
  • w warunkach rzeczywistych (np. podczas wspinaczki górskiej) dane z urządzenia przesyłane są za pomocą sieci GSM do serwera lub w przypadku braku dostępu do sieci GSM, zapisywane w pamięci podręcznej Data Loggera i przesyłane do serwera przy pierwszym dostępie do sygnału GSM.

 

Opcjonalnie w Data Loggerze przewidziano możliwość podłączenia modułu GPS, w celu monitorowania miejsca pobytu badanego w badaniach użytkowych.

W zadaniu opracowano dwie nowe procedury badawcze:

  • Pomiar temperatury i wilgotności względnej w przestrzeni międzyodzieżowej w badaniach laboratoryjnych,
  • Pomiar temperatury i wilgotności względnej w przestrzeni międzyodzieżowej w badaniach użytkowych,

które mogą być wykorzystane przez producentów nowoczesnych wyrobów odzieżowych do ich oceny w warunkach laboratoryjnych lub użytkowych.

 

Materiały informacyjneJednostka: Pracownia Odzieży Ochronnej

Okres realizacji: 01.01.2011 – 31.12.2013