Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 1 (484) STYCZEŃ 2012




  • Bezpieczeństwo i higiena pracy a rozwój nanotechnologii
    Lidia Zapór, s. 4-7
  • Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i ryzyka rozwoju dolegliwości kończyn górnych
    Danuta Roman-Liu, s. 8-11
  • Nowy model dźwiękowego sygnalizatora ostrzegawczego na przejściach dla pieszych
    Paweł Górski, s. 12-15
  • Ocena zarządzania bezpieczeństwem w zakładach niesevesowskich w kontekście przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym
    Agnieszka Gajek, Jerzy S. Michalik, Sławomir Sakrajda, Wiesław Rybacki, s. 16-19
  • Upowszechnianie informacji o bhp za pomocą elektronicznych baz danych
    Barbara Szczepanowska, s. 20-22
  • 67. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy
    Jolanta Skowroń, s. 22-23
  • Błędne nazewnictwo i inne problemy szkolenia ratowników wodnych
    Romuald Michniewicz, Iwona Michniewicz, s. 24-26
  • Zadania biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy sporządzaniu opinii w sprawach karnych
    Andrzej Dziedzic, s. 27-29
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy a rozwój nanotechnologii
    Lidia Zapór

    W artykule przedstawiono problemy i niezbędne działania, jakie należy podjąć w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z produktami nanotechnologii. Wydaje się, że obecnie największe ryzyko związane z nanotechnologią polega na braku jej kontroli, tj. niewystarczających środkach do monitorowania środowiska pracy i środowiska naturalnego oraz braku przepisów prawnych regulujących tę kontrolę.



    Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i ryzyka rozwoju dolegliwości kończyn górnych
    Danuta Roman-Liu

    W artykule przedstawiona główne czynniki biomechaniczne determinujące obciążenie kończyn górnych podczas wykonywania pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prac powtarzalnych. Zarysowano także zasady oceny obciążenia mięśniowo-szkieletowego i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych z zaprezentowaniem głównych metod stosowanych do tego typu oceny.



    Nowy model dźwiękowego sygnalizatora ostrzegawczego na przejściach dla pieszych
    Paweł Górski

    Sygnalizator dźwiękowy montowany na przejściach dla pieszych ma ułatwiać osobom z upośledzonym narządem wzroku bezpieczne korzystanie z przejść. Emitowany sygnał dźwiękowy musi być słyszalny. Gdy zmniejsza się poziom hałasu komunikacyjnego, sygnalizator może stać się dla okolicznych mieszkańców źródłem dokuczliwego hałasu.
    W CIOP-PIB opracowano jego nowy model, zaprezentowany w niniejszym artykule wraz z opisem uwzględniającym efekt maskowania sygnału przez hałas tła oraz badania laboratoryjne i terenowe związane z jego działaniem.



    Ocena zarządzania bezpieczeństwem w zakładach niesevesowskich w kontekście przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym
    Agnieszka Gajek, Jerzy S. Michalik, Sławomir Sakrajda, Wiesław Rybacki

    W ramach współpracy między Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Państwową Inspekcją Pracy w latach 2009-2010 przeprowadzonych zostało 237 kontroli zakładów niesevesowskich. Ich wyniki pozwoliły na ocenę stanu zarządzania bezpieczeństwem w tych przedsiębiorstwach w kontekście przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym.
    Tylko w 20% skontrolowanych zakładów wdrożono systemy zarządzania bezpieczeństwem pracy lub stosowano ich zasadnicze elementy, które w zadowalającym stopniu uwzględniały problematykę zapobiegania awariom przemysłowym i ograniczania ich skutków.
    Uchybienia w zakresie zapobiegania awariom przemysłowym oraz określenia w planach sposobów ograniczania ich skutków występowały w 82% firm. Dotyczyły one głównie braku kompleksowości planowanych działań i ich aktualności, a także zbyt ogólnego formułowania zasad postępowania w tym zakresie.



    Upowszechnianie informacji o bhp za pomocą elektronicznych baz danych
    Barbara Szczepanowska

    Zajmowanie się tak multidyscyplinarną dziedziną wiedzy, jaką jest bezpieczeństwo i higiena pracy, wymaga dostępu do międzynarodowych najnowszych i wiarygodnych informacji. Bardzo ważnym źródłem informacji są bazy danych, coraz częściej opracowywane przez specjalistów z różnych krajów. Za pośrednictwem Internetu udostępnianych jest obecnie wiele tematycznych baz specjalistycznych z dziedzin wiedzy powiązanych z problematyką bhp, natomiast niewiele jest dostępnych elektronicznych baz danych, zawierających ogólne materiały z tego zakresu. W artykule zaprezentowano kilka baz danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, m.in. CISDOC, LEGOSH, ICSC, Encyklopedię BHP ILO, LABORDOC, a także wybrane bazy prenumerowane przez CIOP-PIB, np. OSHUPDATE i FIREINF.



    67. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy
    Jolanta Skowroń

    Propozycja zmiany wartości NDS dla frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej



    Błędne nazewnictwo i inne problemy szkolenia ratowników wodnych
    Romuald Michniewicz, Iwona Michniewicz

    Przekazanie jednej organizacji całej dziedziny życia i nauki, jaką jest ratownictwo wodne, prowadzi do monopolu tejże organizacji, a co za tym idzie pewnej inercji, braku potrzeby rozwoju i dokonywania zmian. Dlatego też przez wiele dziesięcioleci przenoszone są przestarzałe wzorce i treści, zarówno w odniesieniu do standardów wyposażenia, norm szkoleniowych, stosowanych metod, nazewnictwa czy też nadawanych stopni. Przytomny tonący - określany jako „agresywny” jest tego dobitnym przykładem.


    Zadania biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy sporządzaniu opinii w sprawach karnych
    Andrzej Dziedzic

    Zawiłość spraw związanych z wypadkami przy pracy powoduje konieczność powołania przez organy procesowe biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy po to, by dotrzeć do przyczyn zaistniałego wypadku i przypisać odpowiedzialność konkretnej osobie. Przede wszystkim chodzi tutaj o wypadki przy pracy ciężkie i śmiertelne, ale nie jest to regułą. W artykule omówiono instytucję biegłego sądowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz jego rolę w postępowaniu karnym podczas tworzenia opinii na potrzeby organu procesowego.
    Opinia musi być wydana z największą starannością, bezstronnością oraz obiektywizmem, gdyż na niej niejednokrotnie organ prowadzący postępowanie procesowe opiera swój osąd.



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer