Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 9(612) WRZESIEŃ 2022




  • Nowe formy pracy – ich charakterystyka oraz związki z dobrostanem osób pracujących
    mgr ZOFIA MOCKAŁŁO , mgr PAULINA BARAŃSKA , s. 10-14
  • Ograniczanie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego osób wykonujących inspekcje ręcznych gaśnic pożarowych
    KAMIL ŁĄGIEWKA, s. 15-19
  • Badania wpływu zaawansowanej technologicznie odzieży ochronnej na stan psychofizyczny człowieka
    dr inż. ANNA DĄBROWSKA , dr hab. inż. GRAŻYNA BARTKOWIAK , dr inż. SYLWIA KRZEMIŃSKA , mgr inż. AGNIESZKA GRESZTA , mgr inż. MONIKA KOBUS , s. 20-25
  • Nowe formy pracy – ich charakterystyka oraz związki z dobrostanem osób pracujących
    mgr ZOFIA MOCKAŁŁO , mgr PAULINA BARAŃSKA

    Tempo ewolucji środowiska pracy zwiększa się – również pod względem form zatrudnienia. Zmiany te sprawiają, że współczesna definicja „pracy” odbiega coraz bardziej od tradycyjnej. W artykule omówiono różne koncepcje nowych form pracy, ich występowanie w ramach polskiego rynku pracy oraz możliwe skutki w kontekście psychospołecznych warunków pracy, dla zdrowia i samopoczucia osób pracujących.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.09.22.Mockallo



    Ograniczanie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego osób wykonujących inspekcje ręcznych gaśnic pożarowych
    KAMIL ŁĄGIEWKA

    Podstawowym celem posiadania sprzętu gaśniczego jest możliwość wykorzystania go zawsze i wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, co wiąże się z koniecznością stałego utrzymywania go w nienagannym stanie technicznym. Prawidłowa inspekcja tego sprzętu składa się z kilku czynności i wymaga m.in. podnoszenia gaśnic ważących od kilku do kilkunastu kilogramów. Do tej pory osoba wykonująca inspekcję była zmuszona do podniesienia gaśnicy z podłoża, następnie – do podniesienia jej na wysokość głowy i obrócenia w taki sposób, aby móc sprawdzić, czy gaśnica nie jest uszkodzona od spodu (a w przypadku gaśnicy proszkowej – czy proszek, który się w niej znajduje, nie jest zbrylony). Wymaga to użycia znacznej siły fizycznej i obciąża kręgosłup pracownika, a tym samym zmniejsza efektywność oraz dokładność pomiarów podczas wykonywania tego zadania. Dodatkowo czynność podnoszenia gaśnicy odbywa się w pozycji nienaturalnej dla człowieka, czego konsekwencją może być uraz układu mięśniowo-szkieletowo, który wymaga długotrwałego leczenia, a niekiedy ma nieodwracalne skutki zdrowotne. Narażenie na tego typu urazy można jednak ograniczyć poprzez zastosowanie wieszaka obrotowego do gaśnic, zaprojektowanego przez autora niniejszego artykułu. To rozwiązanie zapewnia pracownikowi przeprowadzającemu inspekcję gaśnic większe bezpieczeństwo w porównaniu z tradycyjnym sposobem, ponieważ eliminuje konieczność ich ręcznego podnoszenia z poziomu podłogi i trzymania w rękach podczas całego procesu kontroli.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.09.23.Lagiewka



    Badania wpływu zaawansowanej technologicznie odzieży ochronnej na stan psychofizyczny człowieka
    dr inż. ANNA DĄBROWSKA , dr hab. inż. GRAŻYNA BARTKOWIAK , dr inż. SYLWIA KRZEMIŃSKA , mgr inż. AGNIESZKA GRESZTA , mgr inż. MONIKA KOBUS

    Integracja mikroelektroniki i elektroniki noszonej ze środkami ochrony indywidualnej, w tym odzieży ochronnej, z jednej strony sprawia, że można uzyskać zupełnie nowe funkcje tych środków, jednak z drugiej strony niewłaściwe ich zaprojektowanie może być potencjalnym źródłem zagrożenia dla użytkownika, np. przez spowodowanie nadmiernego obciążenia psychofizycznego. Z tego względu niezbędne jest badanie odzieży ochronnej wyposażonej w elektronikę noszoną pod kątem jej wpływu na obciążenie psychofizyczne człowieka.

    W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym podjęto działania w kierunku opracowania nowej metodyki badań, która pozwoliłaby ocenić wpływ aktywnej odzieży ochronnej, w tym z wbudowanymi czujnikami i modułami mikroelektronicznymi, na obciążenie psychofizyczne jej użytkownika w symulowanych warunkach przewidywanego stosowania.



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer