Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 2(605) LUTY 2022




Uprzęże w indywidualnym sprzęcie chroniącym przed upadkiem z wysokości
dr hab. inż. Krzysztof Baszczyński

Integralnym elementem wszystkich indywidualnych systemów chroniących przed upadkiem z wysokości, stosowanych zarówno w warunkach przemysłowych, jak i podczas uprawiania sportu oraz rekreacji, jest uprząż, którą zakłada na siebie użytkownik sprzętu. Do najważniejszych zadań uprzęży, w zależności od jej rodzaju, należą: podtrzymanie ciała człowieka podczas i po powstrzymaniu spadania z wysokości, umożliwienie zajęcia pozycji podpartej, podtrzymanie ciała użytkownika w zawieszeniu podczas wykonywania pracy techniką dostępu linowego (rope access) oraz uniemożliwienie wejścia w strefę zagrożoną rozpoczęciem spadania. Przeznaczenie uprzęży jest ściśle związane z jej konstrukcją. W artykule zaprezentowano podstawowe konstrukcje oraz stosowane w nich materiały. Przedstawiono najważniejsze wymagania stawiane uprzężom oraz określono zasady ich doboru w zależności od warunków panujących na stanowisku pracy, w tym występujących zagrożeń i wykonywanych czynności. W artykule podano też podstawowe zasady użytkowania, przeglądów i oceny stanu technicznego uprzęży (ze szczególnym uwzględnieniem czynników powodujących ich degradację) oraz warunki ich wycofania z użytkowania. Bazując na badaniach prowadzonych w CIOP-PIB, zaprezentowano problematykę zagrożeń ze strony uprzęży dla człowieka w stanie zawieszenia.

 

 

 

 

DOI: 10.54215/BP.2022.02.3.Baszczynski



Rodzaj zatrudnienia a dobrostan psychiczny i zaangażowanie pracowników – na podstawie przeglądu literatury
dr hab. Dorota Żołnierczyk-Zreda

W artykule zaprezentowano przegląd literatury dotyczącej badań nad związkiem pomiędzy rodzajem zatrudnienia a dobrostanem psychicznym i zaangażowaniem pracowników, które zrealizowano w wielu krajach europejskich i pozaeuropejskich w ostatnich dekadach. Te wyniki nie są jednoznaczne. Niektóre z nich wskazują na to, że to pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony mają lepsze samopoczucie psychiczne i są bardziej wydajni w pracy niż pracownicy zatrudnieni czasowo, inne zaś pokazują odwrotne zależności. Jedną z przyczyn tych rozbieżności może być różny kontekst społeczno-gospodarczym krajów, w których przeprowadzano te badania. Z punktu widzenia zarówno sukcesu ekonomicznego, jak i zachowania zdrowia pracowników, wskazane byłoby przeprowadzenie podobnych badań także w Polsce. Na tle zwiększającego się  prawdopodobieństwa zanikania zatrudnienia stałego na rynku pracy w świecie jesteśmy bowiem krajem, który ze względu na najwyższe wskaźniki zatrudnienia czasowego może doświadczać tego procesu szybciej niż inne kraje.

 

 

 

 

DOI: 10.54215/BP.2022.02.4.Zolnierczyk-Zreda



Diagnostyka postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego – przegląd metod badawczych
dr n. med. Elżbieta Łastowiecka-Moras

Długotrwała ekspozycja człowieka na drgania przenoszone przez kończyny górne wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju dolegliwości ze strony układu naczyniowego, nerwowego i kostno-stawowego. Zespół tych objawów nazywany jest zespołem wibracyjnym (chorobą wibracyjną). W praktyce tę chorobę niejednokrotnie rozpoznaje się dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy u chorego pracownika doszło do obniżenia zdolności do pracy i upośledzenia wykonywania czynności dnia codziennego. Jest więc niezwykle istotne, aby pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na drgania przenoszone przez kończyny górne poddawać badaniom okresowym, które zwiększają szanse na wczesne wykrycie choroby i w konsekwencji pozwalają zapobiec powstawaniu nieodwracalnych zmian. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi metod badawczych mających zastosowanie w diagnostyce postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego.

 

 

 

 

DOI: 10.54215/BP.2022.02.5.Lastowiecka-Moras



Streszczenia roczników
2024 - 1999
Wybierz rocznikWybierz numer