Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Wyszukiwanie w bazie substancji
![]() | STRONA GŁÓWNA |
![]() | O NAS |
![]() | AKTUALNOŚCI |
![]() | DEFINICJE |
![]() | PODSTAWY PRAWNE |
![]() | OCENA NARAŻENIA - SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | OCENA RYZYKA - SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | BEZPOMIAROWE METODY OCENY NARAŻENIA I RYZYKA ZAWODOWEGO |
![]() | PROGRAM DO OCENY RYZYKA METODĄ JAKOŚCIOWĄ |
![]() | NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | BAZA WYNIKÓW POMIARÓW |
![]() | BAZA DOTYCZĄCA PYŁÓW |
![]() | DOBRE PRAKTYKI |
![]() | MATERIAŁY INFORMACYJNE |
![]() | WYDARZENIA |
![]() | FORUM DYSKUSYJNE |
![]() | NEWSLETTER |
![]() | KONTAKT |
06.09.2021
31 sierpnia 2021r. odbyła się pierwsza organizowana w tematyce bazy CHEMPYŁ konferencja „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca”. Dziękujemy za zainteresowanie i tak liczny udział w spotkaniu online. Czekamy na Państwa opinie na temat wydarzenia pod adresem mailowym chempyl@ciop.pl.
Jeśli nie udało się Państwu uczestniczyć w tej konferencji, nadal jest możliwość wysłuchania interesujących Państwa wykładów https://www.youtube.com/watch?v=0YMeXTZgUko Zapraszamy!
23.08.2021
Zachęcamy do zarejestrowania się na konferencję online "Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca" w dniu 31.08.2021 r. poprzez stronę Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle na targach ITM Industry Europe https://bhp.mtp.pl/pl/dla-zwiedzajacych/wazne-informacje/konferencja-niebezpieczne-substancje-chemiczne/
Program znajdziecie Państwo na stronie: www.ciop.pl/chempyl_konferencja
20.05.2021
31 sierpnia 2021r. organizujemy w ramach zadania dotyczącego rozwoju bazy CHEMPYŁ konferencję w formule on-line, pn. „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca”.
Zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy nie tylko do pracodawców i pracowników, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, ale też do higienistów przemysłowych, pracowników wyższych uczelni i instytutów naukowo badawczych, przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Pracy, pracowników służby medycyny pracy, laboratoriów środowiska pracy oraz wszystkich, którzy są zainteresowani ww. problematyką.
Zagadnienia ujęte w programie konferencji dotyczyć będą m.in.:
Podczas konferencji chcielibyśmy zaprosić Państwa nie tylko do bliższego zapoznania się z możliwościami uzyskiwania potrzebnych informacji, ale też do dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń w zakresie narażenia na substancje chemiczne w środowisku pracy. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tej Konferencji, ale też zgłaszania własnych doniesień w sesji plakatowej, która odbywać się będzie online przez cały czas trwania Konferencji. Wymiana praktycznych doświadczeń stanowi bowiem nieocenione źródło wiedzy zarówno dla naukowców, jak i praktyków. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziecie Państwo na stronach konferencji www.ciop.pl/chempyl_konferencja
05.03.2021
Zachęcamy do udziału w BEZPŁATNYCH SZKOLENIACH DLA DALSZYCH UŻYTKOWNIKÓW I DYSTRYBUTORÓW CHEMIKALIÓW. Są to profesjonalne szkolenia on-line z zakresu zarządzania bezpieczeństwem chemicznym w oparciu o przepisy rozporządzeń REACH i CLP.
Platforma e-learningowa ChemSM https://chemsm-hub.eu/training/ zapewnia firmom zajmującym się chemikaliami, głównie dalszym użytkownikom i dystrybutorom chemikaliów, a także organom państwowym, takim jak inspekcja sanitarna i inspekcja pracy, gotowe pakiety szkoleniowe do samodzielnej nauki i szkoleń grupowych w miejscu pracy. Więcej informacji (PDF)
01.03.2021
Ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2021 poz. 279).
Do załącznika nr 1 do Wykazu czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w części II „Procesy technologiczne, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym” wprowadzono:
7. Prace związane z narażeniem przez skórę na działanie olejów mineralnych użytych wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania w celu smarowania i schładzania części ruchomych silnika.
8. Prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 20 lutego 2021 r.
25.02.2021
Ukazało się Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2021 poz. 325).
Jak informowano w Aktualnościach z dnia 14.12.2021 w załączniku 1 „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy” do Rozporządzenia wprowadzono zmiany wartości normatywnych dla 6 substancji chemicznych, oraz dodano wartości normatywów higienicznych dla 4 nowych substancji chemicznych nie ujętych dotąd w wykazie. Pewne substancje obowiązuje jednak okres przejściowy. Do dnia 19 maja 2021 r. obowiązuje dotychczasowa wartość NDS (i/lub NDSCh) dla 4-toliloaminy; 3-metylobutan-1-olu; trichlorku fosforylu.
Natomiast wartość NDS spalin emitowanych z silników Diesla – frakcji respirabilnej wynosi 0,5 mg/m3 pozostaje bez zmian do dnia 20 lutego 2023 r., a do dnia 20 lutego 2026 r. dla sektora górnictwa podziemnego i budowy tuneli. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem Rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 lutego 2021 r.
14.12.2020
Na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny zamieszczono Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
W załączniku 1 „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy” wprowadzone zostaną zmiany wartości normatywne dla 6 substancji chemicznych, tj.
Ponadto, dodane zostaną wartości normatywów higienicznych dla 4 nowych substancji chemicznych nie ujętych dotąd w wykazie, tj.
10.12.2020
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy zakłada wprowadzenie do załącznika nr 1 do Wykazu czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w części II „Procesy technologiczne, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”:
Wprowadzone zmiany wynikają z wdrożenia do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/130 z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagennych podczas pracy (Dz. Urz. UE L 30 z 31.1.2019, s. 112, termin transpozycji przed 21.02.2021 r.).
Zachęcamy do zapoznania się z projektem rozporządzenia. https://legislacja.gov.pl/projekt/12340203/katalog/12736973#12736973
23.06.2020
Frakcja respirabilna krzemionki krystalicznej
Wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS) dla frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej na poziomie 0,1 mg/m3 została uregulowana rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12.06.2018 r. w sprawie NDS i NDN (Dz. U. 2018 poz. 1286) w 2018 r. Na początku 2020 r. ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. 2020 poz. 197), które wdrożyło do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2398 z dnia 12 grudnia 2017 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy, wprowadzając do załącznika nr 1 pkt 6: „Prace związane z narażeniem na krzemionkę krystaliczną – frakcję respirabilną powstającą w trakcie pracy”. Takie sformułowanie wzbudziło wśród pracodawców i laboratoriów pomiarowych wiele problemów i pytań kierowanych zarówno do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego i Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, jak i Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W celu wyjaśnienia problemów związanych z oceną narażenia zawodowego na frakcję respirabilną krystalicznej krzemionki proponujemy zapoznać się z prezentacją nt.: Pomiary podczas prac w narażeniu na frakcję respirabilną krzemionki krystalicznej powstającą w procesie pracy w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawnych przedstawioną na 95. Posiedzeniu Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy w dniu 23 czerwca 2020 r.
10.02.2020
UWAGA zmiany w Wykazie czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym
7 lutego 2020 r. ukazało się ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2020 poz. 197)
W wykazie czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym (Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 stycznia 2020 r. (poz. 197)), w punkcie II. Procesy technologiczne, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym
zmieniono
5. Prace związane z narażeniem na pył drewna twardego
na
5. Prace związane z narażeniem na pyły drewna.
dodano również
6. Prace związane z narażeniem na krzemionkę krystaliczną – frakcję respirabilną powstającą w trakcie pracy.
Rozporządzenie to wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2398 z dnia 12 grudnia 2017 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 87).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (21 lutego 2020).
4.02.2020
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020: wspólne działania na rzecz miejsc pracy wolnych od raka.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem na temat nowotworów pochodzenia zawodowego na stronach EU- OSHA, które stanowią nadal największe wyzwanie w dziedzinie ochrony zdrowia w miejscu pracy w Europie.
22.01.2020
Od dnia 17 stycznia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz . U. z 2020 r., poz. 61).
Rozporządzenie to wprowadza:
Wprowadzenie tych zmian było konieczne w związku z koniecznością wdrożenia przez wszystkie państwa UE postanowień 3 dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE):