Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
![]() |
WYSZUKIWANIE w bazach substancji |
![]() | STRONA GŁÓWNA |
![]() | O NAS |
![]() | AKTUALNOŚCI |
![]() | DEFINICJE |
![]() | PODSTAWY PRAWNE |
![]() | OCENA NARAŻENIA - SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | OCENA RYZYKA - SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | BEZPOMIAROWE METODY OCENY NARAŻENIA I RYZYKA ZAWODOWEGO |
![]() | PROGRAM - JAKOŚCIOWA METODA OCENY RYZYKA |
![]() | NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE |
![]() | BAZA WYNIKÓW POMIARÓW |
![]() | BAZA DOTYCZĄCA PYŁÓW |
![]() | DOBRE PRAKTYKI |
![]() | MATERIAŁY WSPOMAGAJĄCE |
![]() | FORUM DYSKUSYJNE |
![]() | DODATKOWE ŹRÓDŁA INFORMACJI |
![]() | PIŚMIENNICTWO |
![]() | KONTAKT |
20.07.2018
W związku z napływającymi pytaniami wynikającymi z opublikowanego w lipcu 2018r. Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2018 poz. 1286) przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie pyłów figurujących w nowym Rozporządzeniuw odniesieniu do dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (tekst jednolity, Dz. U. z 2017 r. poz. 1348).
Celem tego zestawienia jest przekazanie Państwu informacji w jaki sposób interpretować wprowadzone zmiany, a tym samym jak identyfikować pyły na stanowisku pracy i w jaki sposób wykonywać pomiary ich stężeń w powietrzu.
Wprowadzona nowym rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie NDS i NDN (Dz. U. z 2018 r., poz. 1286) zmiana tj. połączenie dwóch wykazów: Wykazu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników chemicznych oraz Wykazu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów, jest spowodowana wprowadzeniem wartości NDS dla krzemionki krystalicznej (kwarc, krystobalit) – 0,1 mg/m3. W związku ze zmianą nazewnictwa dla większości pyłów, może pojawiać się problem z wytypowaniem pyłów, dla których są ustalone wartości NDS rozporządzeniem (Dz. U. z 2018 r., poz. 1286).
W nowym, obowiązującym od 21 sierpnia 2018 r. Rozporządzeniu, wartości NDS dla pyłów nie są uzależnione od procentowej zawartości krystalicznej krzemionki.
W przypadku pyłów, dla których jest podana notacja 7) Obowiązuje jednoczesne oznaczanie stężeń frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej - konieczne jest oznaczanie zarówno stężeń pyłów występujących w nowym rozporządzeniu pod nazwami np. Węgiel kamienny, Węgiel brunatny, apatyt, Cement portlandzki, Grafit naturalny, Kaolin, Krzemionka bezpostaciowa i syntetyczna - ziemia okrzemkowa (diatomit) niekalcynowana, jak i stężeń frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej – kwarc [14808-60-7]; krystobalit [14464-46-1] (poz. 315 Wykazu).
Ocena narażenia pracowników w tych przypadkach powinna być przeprowadzana w doniesieniu do dwóch wartości NDS:
- wartości NDS podanej dla krzemionki krystalicznej (poz. 315 Wykazu), której oznaczanie stężeń w powietrzu na stanowiskach pracy należy przeprowadzić zgodnie z procedurami opublikowanymi w PiMOŚP 2012 nr 4(74)
- wartości NDS dla np. Węgla kamiennego, Węgla brunatnego, Apatytu, Cementu portlandzkiego, Grafitu naturalnego, Kaolinu, Krzemionki bezpostaciowej i syntetycznej - ziemia okrzemkowa (diatomit) niekalcynowana, których stężenia frakcji wdychalnej i/lub respirabilnej należy oznaczać metodą grawimetryczną (wagową).
W celu ułatwienia pracodawcom i laboratoriom środowiskowym korzystania z nowego rozporządzenia MRPiPS przygotowaliśmy zestawienie nazw PYŁÓW wg „nowego” i „starego” rozporządzenia wraz z komentarzami, które przekazujemy w załączeniu.
18.07.2018
Rozporządzenie to zastępuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1348) wydane na podstawie art. 228 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, z późn. zm.).
Rozporządzenie to wejdzie w życie 21 sierpnia 2018 roku i od tego czasu będzie obowiązywał nowy wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zachęcamy do zapoznania się z Rozporządzeniem.
Ponieważ wprowadzone zmiany, a przede wszystkim połączenie dwóch wykazów tj. Wykazu NDS dla czynników chemicznych i Wykazu NDS dla pyłów, może sprawiać problemy pracodawcom i laboratoriom środowiskowym zachęcamy Państwa do zadawania pytań i zgłaszania problemów drogą mailową lub poprzez forum dyskusyjne bazy CHEMPYŁ.
20.06.2018
24 kwietnia 2018 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy rozpoczęła kampanię informacyjną 2018 – 2019 pn. „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”, której polską edycję prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Celem głównym tej kampanii jest dostarczenie wiarygodnych informacji na temat zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych substancji chemicznych w miejscu pracy oraz podniesienie poziomu świadomości w zakresie ograniczania ryzyka stwarzanego przez te substancje. Oficjalne otwarcie polskiej edycji kampanii „Substancje niebezpieczne pod kontrolą” miało miejsce 9 maja 2018 r. podczas Konferencji Prasowej. Od tego czasu prezentacje nt kampanii podczas seminariów, warsztatów, czy konferencji dot. substancji niebezpiecznych miały miejsce m.in. w Szczyrku, Poznaniu, Lublinie, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi i Częstochowie. Kolejne wydarzenia planowane są we wrześniu i październiku. Do udziału w kampanii zachęcamy organizacje o dowolnej wielkości i z dowolnego sektora oraz osoby indywidualne. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i wzięcia udziału w Kampanii!
Więcej informacji na polskiej stronie poświęconej Kampanii (tutaj).
Film o Kampanii: (tutaj).
29.03.2018
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym prowadzony jest projekt badawczy pn.: „Badanie rozkładu stężeń wybranych substancji chemicznych endokrynnie aktywnych we frakcjach cząstek emitowanych do środowiska pracy”. Projekt prowadzony w ramach IV etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” przewidziany jest na lata 2017-2019.
W 2017 roku, w ramach 1. etapu projektu badawczego opracowano metody oznaczania następujących ftalanów i nonylofenolu w obecności związków współwystępujących:
Do oznaczania wybranych substancji endokrynnie aktywnych zastosowano techniki chromatografii gazowej z detekcją spektrometrii mas oraz metodę wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detekcją fluorescencyjną. Dla 6 ftalanów ustalono oznaczalność na poziomie 0,022 μg/m3.
W 2. etapie badań planowane są pomiary środowiskowe w zakładach pracy, w których te substancje mogą występować.
W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy przy realizacji tego projektu. Poszukujemy zakładów pracy, w których stosowane są związki wymienione powyżej. Jeśli wyraziliby Państwo zgodę na wykonanie pomiarów w Państwa zakładzie, wyniki przeprowadzonych badań zostaną Państwu udostępnione nieodpłatnie i przekazane do Specjalisty ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Państwa firmie. Otrzymane sprawozdanie będzie dla Państwa przydatne do oceny ryzyka zawodowego. Jednocześnie zapewniamy, że prowadzone badania mają charakter wyłącznie naukowy, a przedsiębiorcy udostępniający pole do badań pozostają anonimowi.
Kierownikiem zadania badawczego jest dr hab. Małgorzata Szewczyńska - Kierownik Pracowni Zagrożeń Chemicznych, tel. (022) 623 32 52, e-mail: mapol@ciop.pl.
Zapraszamy do kontaktu!
30.01.2018
Ukazała się Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2398/UE z dnia 12 grudnia 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (Dz. Urz. L 345 z 27.12.2017, s. 87).
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017L2398&from=PL
16/11/2017
Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Projekty aktów prawnych” oraz na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny ukazał się Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, do którego można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych. Czas trwania konsultacji: 14 listopada 2017 r. - 6 grudnia 2017 r.
Jak wynika z informacji o konsultacjach publicznych umieszczonych na stronie BIP MRPiPS,celem wydania nowego rozporządzenia jest konieczność:
Rozporządzenie to zastąpi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1348) wydane na podstawie art. 228 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, z późn. zm.). W związku z wyznaczonym terminem wprowadzenia postanowień ww. dyrektywy - termin wejścia w życie nowego rozporządzenia przewidziano także na dzień 21 sierpnia 2018 r.
Zachęcamy do zapoznania się z projektem
19/09/2017
Projekt Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniający dyrektywę 2004/37/WE
w sprawie ochrony pracowników zagrożeniem dotyczącym narażenia na czynniki rakotwórcze
i mutagenne podczas pracy
Choroby nowotworowe związane z narażeniem na czynniki rakotwórcze w pracy stanowią poważny problem we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Choroby te są przyczyną około 53% zgonów związanych z pracą. Dla porównania w przypadku chorób układu krążenia odsetek ten wynosi 28 %, a w przypadku chorób układu oddechowego 6 %[1].
Jedno z priorytetowych działań określonych w programie prac Komisji Europejskiej z 2016 r. jest poprawa ochrony zdrowia pracowników poprzez ograniczenie narażenia zawodowego na działanie rakotwórczych czynników chemicznych, zwiększenie skuteczności prawodawstwa UE w tym obszarze oraz zagwarantowanie większej przejrzystości i zapewnienie podmiotom gospodarczym równych warunków działania. Podstawowym działaniem Komisji w tym obszarze jest ustalanie wiążących wartości dopuszczalnych poziomów narażenia zawodowego (binding occupational exposure limit value – BOELV) dla substancji chemicznych spełniających kryteria klasyfikacji dla czynników rakotwórczych kategorii 1A lub 1B, zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 (CLP)[2].
W wyniku prac Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie nowych dopuszczalnych wartości narażenia dla 11 czynników chemicznych i zmianę dla 2 czynników (chlorek winylu, pyły drewna) oraz pozostawienie wartości dla benzenu. Na podstawie wyników przeprowadzonej oceny skutków szacuje się, że działania w tym obszarze pozwolą ocalić około 100 000 istnień ludzkich do 2069 r.
[1] Zgromadzone na szczeblu europejskim szacunkowe dane dotyczące obrażeń doznanych w pracy i złego stanu zdrowia spowodowanego pracą, Work-related Illnesses Identification, Causal Factors and Prevention Safe Work – Healthy Work – For Life, Takala, J., Workplace Safety and Health Institute, Singapur, prezentacja przygotowana na konferencję prezydencji UE zorganizowaną w Atenach w czerwcu 2014 r.
[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1.
Więcej szczegółowych informacji zawarto w pliku:
16/05/2017
Dyrektywa Komisji 2017/164/UE z dnia 31 stycznia 2017 r. ustanawiająca czwarty wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą 98/24/WE oraz zmieniającej dyrektywy Komisji 91/322/EWG, 200/39/WE i 2009/161/UE
Dyrektywa Komisji 2017/164/UE ustanawiająca czwarty wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego (IOELVs) została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 1 luty 2017 r., L 27, s. 115-120. Treść dyrektywy jest dostępna w serwisie internetowym EU law and publications EUR-Lex pod adresem http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32017L0164
Weszła ona w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu (Artykuł 8).
Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 21 sierpnia 2018 r (Artykuł 7).
W sektorze górnictwa podziemnego i budowy tuneli, państwa członkowskie mogą skorzystać
z okresu przejściowego kończącego się najpóźniej w dniu 21 sierpnia 2023 r. w odniesieniu do wartości dopuszczalnych dla tlenku azotu, ditlenku azotu i tlenku węgla.
W okresie przejściowym państwa członkowskie mogą nadal stosować następujące dopuszczalne wartości zamiast wartości określonych w załączniku:
Więcej szczegółowych informacji zawarto w pliku:
11/2016
Inauguracja polskiej wersji językowej modelu Stoffenmanager® podczas XVII Sympozjum „Higiena pracy - aktualne problemy” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Higienistów Przemysłowych (25/10/2016)
Dnia 25 października 2016 r. podczas rozpoczęcia XVII Sympozjum PTHP w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi dokonano oficjalnej inauguracji polskiej wersji modelu Stoffenmanager®. Inauguracji dokonał prezes PTHP prof. Sławomir Czerczak w obecności ponad 130 uczestników będących przedstawicielami przedsiębiorstw, inspekcji oraz instytutów naukowych i badawczych. Jest to jeden z pierwszych kroków implementacji w Polsce narzędzia Stoffenmanager® służącego do szacowania narażenia na substancje chemiczne oraz ryzyka wynikającego z tego narażenia.
10/2016
Zapraszamy do testowania nowego prostego programu do oceny ryzyka zawodowego związanego z występowaniem substancji chemicznych stwarzających zagrożenie na wybranym stanowisku pracy. Program ten umożliwia dokonanie oceny narażenia inhalacyjnego metodą jakościową i określenie potrzeby wprowadzenia środków prewencji. Zachęcamy do korzystania i zgłaszania Państwa uwag. Program jest dostępny bezpośrednio ze strony głównej bazy CHEMPYŁ.
JAKOŚCIOWA METODA OCENY RYZYKA
08/2016
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania chęci uczestnictwa w bezpłatnych seminariach n.t. „ZAGROŻENIA BIOLOGICZNE i CHEMICZNE W ŚRODOWISKU PRACY”, weryfikujących wyniki uzyskane w ramach III etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” realizowanego w latach 2014-2016, które odbędą się w dniach 20, 22, 27 i 29 września 2016 r. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, ul. Czerniakowska 16.
Zgłoszenia drogą mailową na adres: izgor@ciop.pl.
Programy seminariów znajdziecie Państwo poniżej:
Zagrożenia chemiczne w środowisku pracy (20.09.2016 r., CIOP–PIB, ul. Czerniakowska 16, sala 220)
Zagrożenia chemiczne w środowisku pracy (22.09.2016 r., CIOP–PIB, ul. Czerniakowska 16, sala 220)
Zagrożenia biologiczne i chemiczne w środowisku pracy (27.09.2016 r., CIOP–PIB, ul. Czerniakowska 16, sala 220)
Zagrożenia chemiczne w środowisku pracy - nanomateriały (29.09.2016 r., CIOP–PIB, ul. Czerniakowska 16, sala 220)
06/2016
Już jest! Stoffenmanager w polskiej wersji językowej
https://stoffenmanager.nl/default.aspx
Zapraszamy do korzystania! Program o nazwie Stoffenmanager® w wersji 6.4.1. Basic jest nieodpłatnie dostępny online, od maja br. w języku polskim. Program ten umożliwia przeprowadzenie oceny narażenia na substancje chemiczne, oceny ryzyka i kontroli narażenia poprzez podejmowanie odpowiednich środków zarządzania ryzykiem. Stoffenmanager® Basic składa się z podstawowych funkcjonalności, takich jak pasmowa ocena ryzyka, ilościowa ocena narażenia i ocena ryzyka, środki prewencji oraz tworzenie stanowiskowych instrukcji BHP (SIBHP). Na obecnym etapie umożliwia on jakościową ocenę ryzyka związanego z narażeniem inhalacyjnym i narażeniem przez skórę na czynniki chemiczne, ale też ilościową ocenę narażenia i ocenę narażenia pracownika zgodnie z REACH.
Program opracowany został w Holandii przez TNO Quality of Life, Arbo Unie oraz Beco dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia.
Od maja 2014 wszelka działalność związana z dalszym rozwojem platformy, szkoleniami, helpdeskiem, komunikacją oraz promocją prowadzona jest przez Cosanta BV. Polska wersja Stoffenmanager® udostępniana jest we współpracy z CIOP oraz IMP.
Pomocne w rozpoczęciu pracy ze Stoffenmanager® są bezpłatne seminaria internetowe (webinars) organizowane regularnie dla nowych użytkowników. Prosimy sprawdzić kalendarz planowanych webinarów pt. „Quick & Smart start with Stoffenmanager®” (w jęz. angielskim). W przyszłości webinar ten będzie dostępny również w języku polskim.
2015
Już jest! Forum dyskusyjne w bazie CHEMPYŁ https://www.ciop.pl/forumbhp/forums/list.page
Zapraszamy Państwa do wymiany informacji i poglądów z zakresu oceny i ograniczania ryzyka związanego z występowaniem substancji chemicznych i ich mieszanin oraz pyłów w środowisku pracy! Zapraszamy do zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielą Państwu nasi eksperci. Każdy użytkownik może mieć dostęp do forum po zalogowaniu się. W celu ułatwienia prowadzenia dyskusji zaproponowano podział na odpowiednie grupy tematyczne, tj.
Komentarz eksperta będzie dostępny dla wszystkich użytkowników bez logowania się.
***
Stanowisko CIOP-PIB dotyczące odstępstw od stosowania przez akredytowane laboratoria środowiskowe metod podanych w Polskich Normach z zakresu ochrony czystości powietrza na stanowiskach pracy lub metod referencyjnych
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lutego 2012 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. nr 33, poz. 166), jak również dokument Polskiego Centrum Akredytacji DAB-07 Akredytacja Laboratoriów Badawczych. Wymagania szczegółowe.(Wydanie 10 z dnia 16.10.2013r.) nakłada obowiązek wykonywania pomiarów w celu oceny narażenia zawodowego na substancje chemiczne i pyły z zastosowaniem metod określonych w Polskich Normach, a w przypadku braku takich norm, metodami rekomendowanymi i zwalidowanymi przez laboratoria, o których mowa w § 15 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1, czyli laboratoria szkół wyższych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutów badawczych, które prowadzą badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i mają wdrożony system zapewnienia jakości.
W wyniku systematycznie prowadzonego przeglądu Polskich Norm przez Polski Komitet Normalizacyjny, normy z zakresu ochrony czystości powietrza są wycofywane ze zbioru Polskich Norm, najczęściej ze względu na niedostosowanie do ustalonych przez PKN reguł pisania norm.
Naszym zdaniem w przypadku gdy metody podane w normach wycofanych spełniają wymagania normy PN EN 482:2012 odnośnie selektywności, oznaczalności, zakresu oznaczania i całkowitej niepewności to mogą być stosowane w dalszym ciągu do przeprowadzania pomiarów stężeń substancji chemicznych i pyłów w powietrzu na stanowiskach pracy. Innym rozwiązaniem, przede wszystkim w przypadkach, gdy akredytowane laboratoria środowiskowe posiadają nowocześniejszą aparaturę od aparatury zalecanej w wycofanych Polskich Normach, jest stosowanie własnych procedur badawczych pod warunkiem, że będą opracowane i zwalidowane zgodnie z wymaganiami normy PN EN 482:2012. Procedury badawcze z metodami oznaczania substancji chemicznych i pyłów w powietrzu na stanowiskach pracy spełniające wymagania tej normy należy uznać jako metody referencyjne.
W przypadku, gdy powyższe wyjaśnienie nie będzie wystarczające do uznania własnych procedur badawczych, zgodnych z ww. normą, jako referencyjnych przez Polskie Centrum Akredytacji możemy podjąć się wydania szczegółowych opinii dotyczących opracowanych przez Laboratorium Badawcze LEMITOR Ochrona Środowiska SP.z o.o. procedur. W celu uzyskania takich opinii prosimy o przesłanie pełnej dokumentacji dotyczącej tych procedur wraz z danymi walidacyjnymi do CIOP-PIB.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że informacje dotyczące metod oznaczania substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia są podane w poradniku nt.: Czynniki szkodliwe w środowisku pracy – wartości dopuszczalne 2014, wydawnictwie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy dostępnym w CIOP-PIB. W poradniku tym dla substancji chemicznych, dla których nie ma Polskich Norm z metodami oznaczania lub normy zostały wycofane, podane są metody referencyjne opracowane i zwalidowane przez zespoły pracowników Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego lub Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i opublikowane w czasopiśmie Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy. Metody te mogą być stosowane przez laboratoria środowiskowe, oczywiście po wyznaczeniu podstawowych parametrów walidacyjnych.
***
NOWE ZAKTUALIZOWANE I ZWERYFIKOWANE IX WYDANIE PORADNIKA nt.: Czynniki szkodliwe w środowisku pracy – wartości dopuszczalne 2014, w którym zostały uwzględnione zmiany wynikające zrozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, Dz. U. z 2014, nr 817), jak również zmiany w innych przepisach krajowego ustawodawstwa w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Poradnik można zakupić w CIOP-PIB.
29.08.2014
Uwaga od września zmiany niektórych wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń substancji chemicznych.
Ukazało się nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. 2014 poz. 817). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, a tym samym traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 217, poz. 1833, z późn. zm.).
Zmianie uległy wartości 18 najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, wprowadzone zostały także wartości dla 6 nowych substancji, tj. 3,4-dichloroaniliny, mieszaniny izomerów eteru oktabromodifenylowego, heksachloroclopentadienu, trichlorku fosforylu, frakcji wdychanej peroksoboranu(III) sodu i jego hydratów i 4,4’-Tiobis(6-tert-butylo-3-metylofenolu). Zmiany w wykazie umieszczone zostały w bazie CHEMPYŁ w zakładce NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE w Tabeli obowiązujących wartości NDS i metod oznaczania substancji chemicznych. Zapraszamy!
28.04.2014
28 kwietnia 2014
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA W PRACY
„Bezpieczeństwo i zdrowie przy stosowaniu substancji chemicznych w pracy" stały się tematem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w 2014r. Na stronach Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) dostępny jest raport zatytułowany Bezpieczeństwo i zdrowie przy stosowaniu substancji chemicznych w pracy (ang. Safety and health in the use of chemicals at work) w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i rosyjskim.
Raport ILO przygotowany ze względu na obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy wskazuje, że mimo przydatności substancji chemicznych należy podejmować niezbędne kroki w celu zapobiegania i kontrolowania potencjalnego ryzyka związanego z ich stosowaniem dla pracowników, miejsc pracy, społeczności i środowiska. Raport ten stanowi przegląd obecnej sytuacji w zakresie stosowania substancji chemicznych i ich wpływu na miejsca pracy i środowisko, w tym krajowych, regionalnych i międzynarodowych wysiłków zmierzających do ich rozwiązania. Raport zawiera także elementy do przygotowania programów na poziomie przedsiębiorstwa, które przyczynią się do zapewnienia rzetelnego zarządzania chemikaliami w pracy. Informacje na ten temat znaleźć można także w najnowszym numerze Bezpieczeństwa Pracy
14.10.2013
Projekt tekstu jednolitego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (projekt z dnia 18 czerwca 2013 r.) umieszczono na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) w dziale - projekty aktów prawnych – projekty rozporządzeń i zarządzeń (prawo pracy). Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień zewnętrznych.
10.05.2013 r.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym w dniu 10 maja 2013r. odbyło się 73. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy poświęcone dyskusji dotyczącej propozycji wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia dla frakcji respirabilnej krystalicznej krzemionki (kwarc, krystobalit)
Po wprowadzeniu wartości NDS dla krystalicznej krzemionki konieczne będzie stosowanie nowej metody oznaczania tej substancji w powietrzu na stanowiskach pracy.
Metoda oznaczania frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej z zastosowaniem spektrometrii w podczerwieni (FT-IR) została opracowana przez dr Aleksandrę Maciejewską z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i opublikowana w zeszycie 4(74) z 2012 r. kwartalnika Komisji „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”.
W rozumieniu § 16 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy metodę tą należy uznać za rekomendowaną.
Aktualnie stosowane metody podane w normach PN-91/Z-04018/02, PN-91/Z-04018/03 oraz PN-91/Z-04018/04 nie będą mogły być wykorzystywane do pomiarów stężeń frakcji respirabilnej krystalicznej krzemionki z uwagi na zbyt niską oznaczalność i nieselektywność.