Dział Informatyki - Projekty
Streszczenie

Wsparcie systemów edukacji zdalnej do nauczania ustawicznego w dziedzinie bezpie-czeństwa i higieny pracy oraz ergonomii z wykorzystaniem współczesnych technologii informatycznych

Kierownik projektu: inż. Artur Sychowicz

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było informatyczne wsparcie procesów prowadzenia edukacji zdalnej oraz szkoleń realizowanych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii z wykorzystaniem metod edukacji na odległość. Wspieranie procesów edukacji zdalnej jest realizowane poprzez bieżące utrzymywanie i rozwój stosownych środowisk informatycznych oraz stałe aktualizowanie elektronicznych materiałów szkoleniowych na podstawie otrzymanych danych merytorycznych lub źródłowych opracowanych w Instytucie oraz techniczne wsparcie pracowników Instytutu w ramach realizacji edukacji na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych form udostępniania treści edukacyjnych. Dotychczasowe doświadczenia wykazały, że jedną z bardziej skutecznych form kształcenia społeczeństwa w zakresie BHP jest zastosowanie metod edukacji zdalnej w formie powszechnie dostępnych, kompetentnych i nieodpłatnych materiałów szkoleniowych zamieszczonych w Internecie.

W ramach realizacji zadania prowadzono prace nad rozwojem i utrzymywaniem elektronicznych systemów wspomagających nauczanie na odległość w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii z wykorzystaniem różnych form udostępniania materiałów edukacyjnych. Od strony technicznej realizowano aktualizację elektronicznych treści materiałów edukacyjnych na bazie tekstów źródłowych oraz wspierano bezpośrednio pracowników Instytutu w realizacji działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii przy wykorzystaniu technologii edukacji zdalnej i rozwiązań wideokonferencyjnych.

Na bazie otrzymywanych z Centrum Edukacyjnego Instytutu danych merytorycznych przeprowadzono techniczną aktualizację treści z zakresu BHP oprogramowania wspierającego prowadzenie edukacji zdalnej pn. „Multiedu BHP”, w którym zaktualizowano treści merytoryczne 14 modułów tematycznych, a w 4 modułach tematycznych zaktualizowano slajdy umożliwiające tworzenie w oprogramowaniu własnych prezentacji.

W ramach prac aktualizacyjnych dwóch pakietów edukacyjnych udostępnianych nieodpłatnie wykonano obszerną aktualizację danych merytorycznych pakietu edukacyjnego przeznaczonego dla uczelni wyższych pn. „Nauka o pracy – bezpieczeństwo, higiena, ergonomia”, udostępnianego nieodpłatnie na serwerach Instytutu pod adresem: http://nop.ciop.pl oraz wykorzystywanego przez Centrum Edukacyjne Instytutu w ramach prowadzenia przedmiotu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy współpracy z Politechniką Warszawską. W ramach prac aktualizacyjnych wdrożono także zaktualizowany przez Centrum Edukacyjne Instytutu pakiet pomocniczy dla szkół pn. „Kultura Bezpieczeństwa”, udostępniony (nieodpłatnie) na serwerach edukacji zdalnej pod adresem: https://kultbezp.ciop.pl, który zweryfikowano pod kątem prawidłowego działania w przeglądarkach internetowych.

Zasoby pakietu edukacyjnego przeznaczonego dla uczelni wyższych pn. „Nauka o pracy – bezpieczeństwo, higiena, ergonomia”, wdrożono także do platformy edukacji zdalnej Open OLAT, zapewniając dostęp do treści merytorycznych za pomocą urządzeń mobilnych dzięki responsywnemu interfejsowi graficznemu platformy.

Do platformy edukacji zdalnej Open OLAT wdrożono zaktualizowane przez Centrum Edukacyjne Instytutu szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowychorazszkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami z zakresu BHP (2 pakiety materiałów szkoleniowych wykorzystywane w ramach szkoleń prowadzonych przez Instytut). Ponadto wykorzystywano platformę edukacji zdalnej do propagowania wśród wybranych grup odbiorców zasobów merytorycznych z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy oraz ergonomii w postaci opracowania i implementacji:

  • szkolenia online z zakresu zagrożeń chemicznych w środowisku pracy,
  • nagrania wideo z webinarium pt. „Kręgosłup w pracy” wraz z prezentacjami.

Zaimplementowano na serwerach Instytutu nowy serwis ćwiczeniowy Centrum Edukacyjnego Instytutu z zakresu BHP, który (w oparciu o dostarczone kody źródłowe aplikacji WWW) uruchomiono i udostępniono pod adresem: https://pcwedu.ciop.pl, wykonując stosowne czynności administracyjne umożliwiające wdrożenie nowego środowiska oraz weryfikację poprawności działania platformy. Przeprowadzono także szkolenia pracowników Centrum Edukacyjnego Instytutu z zakresu wykorzystywania funkcjonalności nowej platformy ćwiczeniowej.

Prowadzono prace związane z analizą popularnych rozwiązań wideokonferencyjnych pod kątem możliwości ich wykorzystania do komunikacji z uczestnikami kursów prowadzonych w Instytucie w czasie zwiększonego ryzyka zarażenia wirusem SARS-Cov-2 i wymuszonej pracy zdalnej. Realizowano testy integracji na serwerach Instytutu darmowych rozwiązań wideokonferencyjnych (np. Jitsi Meet), udostępnianych nieodpłatnie na zasadach otwartego kodu źródłowego, w celu rozpoznania poszczególnych funkcjonalności wybranych narzędzi oraz ich wpływu na obciążenie serwerów, a także prostoty ich obsługi od strony użytkownika końcowego oraz ich administracji od strony technicznej.

 

Zadanie 4.SP.04. Widok ekranu przeglądarki internetowej prezentujący dostępne materiały edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zamieszczone na platformie edukacji zdalnej Open OLAT

 

W związku z pandemią COVID-19 i ogólnokrajowymi obostrzenia wsparto wykorzystanie przez Centrum Edukacyjne Instytutu platformy edukacji zdalnej Open OLAT do przeprowadzenia w technologii e-learning egzaminów, umożliwiając sprawdzenie wiedzy słuchaczy z 12 przedmiotów w ramach prowadzonych w trybie stacjonarnym przez Centrum Edukacyjne Instytutu studiów podyplomowych z problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy. Równolegle wspierano także pracowników Instytutu w realizacji działań edukacyjnych z zakresu BHP podczas spotkań wideokonferencyjnych, w których występowali oni jako organizatorzy lub uczestnicy spotkania. Prowadzono indywidualne szkolenia wykładowców w celu doskonalenia procesu edukacyjnego.

Systematycznie aktualizowano i doskonalono oraz administrowano środowiskiem informatycznym wspierającym prowadzenie edukacji zdalnej w zakresie BHP poprzez sieć Internet w  celu zapewnienia poprawnego działania wykorzystywanej w edukacji na odległość infrastruktury teleinformatycznej Instytutu, poprzez instalację stosownych aktualizacji systemowych oraz analizę logów systemowych w celu weryfikacji poprawności działania oraz współdziałania poszczególnych usług. Na bieżąco monitorowano i usuwano wykryte błędy sprzętowe wykorzystywanej infrastruktury teletechnicznej. Wdrożono m.in. zestaw wykonywania dodatkowych kopii bezpieczeństwa, wykorzystując istniejące środki techniczne w trakcie realizacji prac migracyjnych środowiska wirtualizacyjnego Proxmox na nowszy serwer. Wykorzystywano przetwarzanie logów systemowych do analizowania statystyk odwiedzin i popularności udostępnianych zasobów edukacyjnych.

W ramach zadania na zaproszenie Politechniki Warszawskiej opracowano rozdział w monografii oraz opracowano i zaprezentowano prezentację w ramach internetowego webinarium o zasięgu ogólnopolskim.



Jednostka: Dział Informatyki

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022