LOGOWANIE

ZALOGUJRejestracjaPrzypomnij hasło

XVIII Międzynarodowa Konferencja Zwalczania Hałasu

Miejsce Konferencji

Konferencja odbędzie się w Zamku Biskupim****  w Janowie Podlaskim.

Janów, w czasach swojej świetności, znajdował się na styku cywilizacji zachodu i wschodu, był tyglem kultur i przykładem harmonijnego współistnienia wielu tradycji i religii. Doskonała lokalizacja przyczyniła się zarówno do jego wielkiego rozkwitu, jak i do upadków. Nazwany od imienia biskupa Jana Łosowicza, który zabiegał o przywileje dla miasta i jego rozwój, na przestrzeni wieków Janów stanowił doskonały łup dla kolejnych prześladowców, a burzliwe losy Polski odbiły na nim swoje piętno.

Już pod koniec  XV w. miasto zostało znacząco rozbudowane, powstały kościoły, cerkiew i synagoga, rozbudowano też zamek, będący rezydencją biskupów. W tym okresie Janów zdobył przydomek Biskupi. Pod koniec XVI w. miasto wyniszczyły duże pożary i grabieże, zniszczeń dokonali też Szwedzi, a dzieło dewastacji dokończyli Rosjanie podczas najazdu moskiewskiego w 1660 r. W drugiej połowie XVIII  w. zamek
na wzgórzu został odbudowany, a w miejscu zniszczonej rezydencji biskup Paweł Turski wybudował barokowy pałac otoczony fosą, parkiem w stylu angielskim, z zabudowaniami gospodarczymi i stawami. Przez wieki zamek był siedzibą biskupów, a jego  najznamienitszym mieszkańcem  był  biskup Adam Naruszewicz − wielki humanista, historyk i poeta. Po jego śmierci w 1796 r. Janów przestał być siedzibą biskupów łuckich, a władze carskie odebrały biskupom rezydencję.

Na początku XIX w. Janów został oficjalnie przemianowany z Biskupiego na Podlaski i stał się rezydencją biskupów nowo utworzonej diecezji podlaskiej. Po wojnie zamek przejęło państwo i przekazano go Stadninie Janowskiej.

A dziś gościniec prowadzący do Janowa Podlaskiego jest znów uczęszczany. Wciąż żywe są ludowe tradycje, liczne zabytki świadczą o  burzliwej i ciekawej historii regionu, a piękna przyroda daje wytchnienie i odpoczynek.

Fot. Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim

Do góry