LOGOWANIE

ZALOGUJRejestracjaPrzypomnij hasło

XVII Międzynarodowa Konferencja Zwalczania Hałasu

Miejsce Konferencji

Konferencja odbyła się w Hotelu w Zamku w Gniewie****.

Zamek w Gniewie to obecnie najlepiej zachowany krzyżacki zamek na Pomorzu i jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Wzniesiony w końcu XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira był największą i najpotężniejszą warownią zakonną na lewym brzegu Wisły.

W wielowiekowej historii zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli oraz funkcję, służąc m.in. za spichlerz. W XV wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim zamek został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów.

W drugiej połowie XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski, który jeszcze zanim został królem, zbudował na Podzamczu nowy barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.

Po I rozbiorze w 1772 roku zamek trafił w ręce Prusaków. Po roku 1939 niemieckie władze okupacyjne urządziły na terenie zamku więzienie dla Polaków. Odbudowa zabytku, w trakcie której przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów średniowiecza, rozpoczęła się na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Obecnie na zamku odbywają się turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy. W Zamku funkcjonuje Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, lokalne Bractwo Rycerskie oraz chór Schola Cantorum Gamevensis.

Organizatorzy

logo CIOP-PIB

logo PAN

Do góry