Przydatność preparatu AFS do eliminacji azbestu - badania laboratoryjne
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 2/2010 str. 24-25

Mgr Inż. Mieczysław Foltyn Główny Inspektorat Pracy, Departament Nadzoru I Kontroli

W artykule przedstawiono wyniki badań, których przedmiotem było określenie zdolności wiązania włókien azbestowych próbki azbestu miękkiego, nasyconego preparatem wieloskładnikowym AFS, poddanej ruchowi symulującemu warunki, jakie występują podczas usuwania azbestu z różnego rodzaju wyrobów.


Azbest - jak ograniczać ryzyko - Podręcznik dobrych praktyk
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 6/2007 str. 24-26

Mgr Inż. Mieczysław Foltyn Główny Inspektorat Pracy Departament Warunków Pracy

W artykule omówiono Azbest - Podręcznik dobrych praktyk opracowany przez Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC), przeznaczony dla pracodawców, pracowników i inspektorów pracy. Podręcznik został przetłumaczony i wydany przez Główny Inspektorat Pracy. Przedstawione w nim dobre praktyki mają służyć zmniejszaniu narażania na kontakt z azbestem w środowisku pracy. Autor omówił treść podręcznika, podając przykład procedury, której zastosowanie może zmniejszyć narażenie na azbest podczas jego usuwania.


Azbest - kłopotliwa spuścizna
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2007 str. 16-19

Mgr. Inż. Mieczysław Foltyn Główny Inspektorat Pracy Departament Warunków Pracy

W artykule zwrócono uwagę na skutki zdrowotne narażenia na działanie pyłu azbestowego, omówiono inicjatywy organizacji międzynarodowych (MOP i Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy Komisji Europejskiej) zmierzające do podniesienia świadomości społecznej szkodliwości tych zagrożeń oraz inicjatywy ukierunkowane na ochronę zdrowia pracowników wykonujących prace związane z usuwaniem azbestu. Omówiono działalność kontrolną i wnioski wynikające z kontroli przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny prowadzone przez inspektorów PIP podczas wykonywania tych prac.


Gdzie występuje potrzeba zabezpieczania lub usuwania azbestu w Polsce?(1)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2004 str. 11-15

Mgr. Inż. Alfred Brzozowski, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy Dr Andrzej Obmiński Instytut Techniki Budowlanej

"Ze względu na brak informacji o szkodliwości wyrobów z zawartością azbestu oraz ich zalety użytkowe i niską cenę, do połowy lat 80. były one powszechnie stosowane (przede wszystkim w budownictwie). W artykule autorzy omówili rodzaje materiałów i wyrobów zawierających azbest, z uwzględnieniem miejsc ich występowania i zawartości tego minerału w poszczególnych wyrobach."


Azbest - narażenie i skutki zdrowotne
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 2/2004 str. 2-6

Dr Hab. Edward Więcek Prof.. Pł Katedra Inżynierii Środowiska Politecznika Łódzka

W artykule przedstawiono problemy zawodowej, parazawodowej i środowiskowej ekspozycji na włókna azbestowe. Jak wynika z badań klinicznych i epidemiologicznych, narażenie na pyły azbestu jest związane z rozwojem pylicy azbestowej, raka płuca oraz nowotworów opłucnej i otrzewnej. W pracy przedyskutowano możliwe mechanizmy tych chorób. Przedstawiono także zapadalność na azbestozależne choroby zawodowe w Polsce i ryzyko nowotworowe przy różnych scenariuszach narażenia.