Charakterystyka odbiorców wybranych środków ochrony indywidualnej

 

Charakterystyka odbiorców wybranych środków ochrony indywidualnej

Zdecydowana większość badanych odbiorców ŚOI działa w szeroko ujętym sektorze produkcyjnym, który w wykazie PKD stanowi sekcja „C”. 7,8% respondentów było reprezentantami sektora budowlanego.

 

Wśród badanych odbiorców wybranych ŚOI dominowały średnie i duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 50 pracowników (92,2%). 5,9% respondentów zatrudniało 10-49 osób, a 2,0% - do 9 pracowników.

 

Badani odbiorcy stosują szereg ŚOI. Najczęściej respondenci zaopatrują się w środki ochrony kończyn dolnych (96,1%) i górnych (92,2%). Bardzo ważne są również środki ochrony oczu i twarzy (88,2%) oraz słuchu (86,3%). Najrzadziej badani dostawcy korzystają z środków ochrony układu oddechowego. Jednak odsetek ankietowanych stosujących ten środek zapobiegawczy ciągle jest na wysokim poziomie (72,5%).

 

Biorąc pod uwagę wybrane ŚOI, odbiorcy najczęściej zaopatrują się w obuwie chroniące przed spadającymi elementami (90,2%) oraz obuwie chroniące przed poślizgiem (90,2%). Częściej respondenci stosują rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi niż chemicznymi. 56,9% odbiorców ŚOI korzysta również z odzieży ochronnej dla spawaczy.

 

Tabela 7 Wybrane środki ochrony indywidualnej stosowane przez ich odbiorców (N = 51)

Wybrany środek ochrony indywidualnej

% stosujących

Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi

88,2

Rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi

78,4

Obuwie chroniące przed spadającymi elementami

90,2

Obuwie chroniące przed poślizgiem

90,2

Odzież ochronna dla spawaczy

56,9

                          Źródło: ASM, badanie CATI/CAWI

W opinii dostawców, odbiorcy ŚOI, a więc końcowi użytkownicy bardzo często nie są świadomi, że na rynku istnieją lepsze rękawice czy obuwie ochronne. Z drugiej strony, jeśli posiadają taką wiedzę, to zazwyczaj nie są osobami decyzyjnymi  w zakresie zakupywanych przez przedsiębiorstwo ŚOI. Jednak to właśnie oni są w stanie najlepiej ocenić jakość i funkcjonalność ŚOI i to ich opinia jest najważniejsza dla producentów.

Zdaniem dostawców ŚOI, wśród odbiorców, czyli użytkowników końcowych brakuje świadomości co do bezpieczeństwa pracy. Osoby decyzyjne, odpowiedzialne za  zakup ŚOI w polskich przedsiębiorstwach wciąż w dużej mierze kierują się kosztami ich zakupu, a więc często wybierane są tańsze rękawice czy obuwie, w tym również takie pochodzące np. z Chin. Specjaliści ds. bhp oraz osoby decyzyjne nie zawsze są świadomi korzyści, jakie płyną z zakupu lepszych jakościowo, chociaż droższych środków ochrony pracownika i jak przekłada się to na zmniejszenie kosztów związanych z wypadkami przy

 

 
Zobacz także
 
Dokumentacja powypadkowa ON-LINE
interaktywna aplikacja umożliwiająca sporządzenie i wydrukowanie ON-LINE dokumentów powypadkowych