Poziom konkurencyjności na rynku dostawców - Środki ochrony zbiorowej

 

Poziom konkurencyjności na rynku dostawców - Środki ochrony zbiorowej

Konkurencja na rynku ŚOZ jest mniejsza niż w przypadku rynku ŚOI. Nadal jednak przez większość dostawców ŚOZ oceniania jest jako duża lub bardzo duża.

Badani dostawcy wskazali, że na rynku ŚOZ jest sześciu najpoważniejszych konkurentów (średnia). 24,2% respondentów zadeklarowało, że liczba kluczowych konkurentów nie przekracza trzech. Warto podkreślić, że 22,6% badanych dostawców nie potrafiło wskazać liczby kluczowych konkurentów na rynku ŚOZ.

 

Na polskim rynku ŚOZ w opinii dostawców istnieją głównie dystrybutorzy zagranicznych marek. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku przegród spawalniczych. Natomiast w zakresie przegród akustycznych do pomieszczeń biurowych istnieje kilku polskich producentów np. Bejot. W opinii dostawców rynek ten jest wypełniony dużą ilością konkurencyjnych firm i jest raczej rozdrobniony. Najważniejszych graczy wśród producentów i dystrybutorów ŚOZ, w opinii ich dostawców przedstawia poniższa grafika.

 

Firmy zajmujące się ŚOZ w Polsce konkurują przede wszystkim cenami i oferowaną gamą kolorystyczną np. w przypadku przegród spawalniczych. Ważna jest również szybkość dostaw, a w przypadku ekranów akustycznych do pomieszczeń biurowych również parametry akustyczne i posiadane atesty. W Polsce, w opinii dostawców, atesty ŚOZ są niepotrzebne, dlatego ich posiadanie może być przewagą konkurencyjną.

Wymagania techniczne co do produktów ŚOZ jasno określają przepisy i muszą być spełnione przez producentów, więc nie jest to aspekt, dzięki któremu firma może uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Przewagę nad konkurencją może natomiast w opinii dostawców przynieść innowacja w zakresie mniejszego zużycia materiałów przy zachowaniu niezbędnych parametrów na danej powierzchni.

 

 

„Konkurować tu można ceną, kolorem i pomysłami, jak zmniejszyć zużycie materiału na takiej samej powierzchni. Niektóre przegrody są odchudzone do 0,4 mm a są też przegrody 2 milimetrowej grubości, gdzie materiałów jest znacznie więcej”

 

Pomimo, że konkurencja na rynku ŚOZ oceniana jest przed dostawców jako mniejsza niż w przypadku rynku ŚOI, to i tak pozostaje na wysokim poziomie. Należy zatem zwracać uwagę na czynniki decydujące o wyborze dostawcy ŚOZ. Dla odbiorców ŚOZ najważniejszy jest certyfikat produktu (88,9%), a dopiero później jego cena (77,8%). Duże znaczenie ma również czynnik dostępności produktów „od ręki”.

 

 

 
Zobacz także
 
Dokumentacja powypadkowa ON-LINE
interaktywna aplikacja umożliwiająca sporządzenie i wydrukowanie ON-LINE dokumentów powypadkowych