Czynniki zagrożeń zawodowych
PRĄD ELEKTRYCZNY

 

Wymagania przy stosowaniu chodników i płacht elektroizolacyjnych podczas prac w warunkach zagrożeń elektrycznych
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 5/2017 str. 8-10

mgr inż. Tomasz Strawiński Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Chodniki i płachty elektroizolacyjne są środkami ochronnymi zmniejszającymi ryzyko wykonywania prac pod napięciem (praca w kontakcie lub w pobliżu napięcia). Powinny one spełniać odpowiednie wymagania szczegółowe (normatywne). Istotne jest również, aby użytkownik tych środków miał wiedzę na temat ich doboru, warunków i ograniczeń w stosowaniu, a także znał wymagania dotyczące kontroli, konserwacji i przechowywania.



Urządzenia do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej – stosowane technologie i zagrożenia dla użytkowników
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 2/2016 str. 23-27

dr inż. Mariusz Dąbrowski dr inż. Andrzej Dąbrowski Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

W artykule zaprezentowano  zasady działania urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej bazujących na kolektorach słonecznych i ogniwach fotowoltaicznych. Wskazano odnośne wymagania prawne i normatywne oraz wymagania w stosunku do zatrudnionych pracowników.

Omówiono różne czynności, wyposażenie robocze i zagrożenia zawodowe występujące podczas użytkowania tych urządzeń. Zwrócono uwagę na konieczność opracowania standardów bhp odnoszących się do tych prac.



Zagrożenia elektryczne w zakładach produkujących materiały budowlane
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2008 str. 16-19

Mgr Inż. Marek Stefański, Mgr Inż. Tomasz Strawiński Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

Wykorzystanie energii elektrycznej do napędu maszyn i urządzeń w zakładach produkujących materiały budowlane jest powszechne. Jest to dominujący nośnik energii, bez którego ich funkcjonowanie praktycznie nie byłoby możliwe. Stąd bezpieczeństwo osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach w istotny sposób zależy od stanu maszyn, urządzeń oraz instalacji elektrycznej je zasilającej. W artykule przedstawiono najczęstsze nieprawidłowości elektryczne wraz z licznymi przykładami, jak również prawidłowe rozwiązania przedstawionych niezgodności.


Skutki rażenia prądem stałym
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 9/2006 str. 30-32

Dr Inż. Stefan Gierlotka Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek W Katowicach

W artykule opisano działania prądu stałego na człowieka skutkujące wypadkami. Omówiono zagadnienie wartości rezystancji ciała człowieka przy rażeniach prądem stałym.


System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (2)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 7-8/2005 str. 6-9

Mgr Inż. Andrzej Biernacki, Mgr Inż. Huber Karski Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

System oceny ryzyka zawodowego IRYS, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, jest prezentowany w cyklu artykułów. W tym artykule autorzy przedstawiają moduł systemu, wspomagający przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym wysokiego napięcia.



System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (1)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2005 str. 14-17

Mgr Inż. Andrzej Biernacki, Mgr Inż. Hubert Karski Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

System oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, wspomaga przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z występowaniem prądu elektrycznego w środowisku pracy. Prezentacja opracowanej metody zilustrowana została w pierwszej części artykułu dwoma przykładami odnoszącymi się do prądu elektrycznego niskiego napięcia.



Ochrona przed elektrycznością statyczną w środowisku pracy
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 9/2004 str. 12-16

Dr Jan Maria Kowalski, Mgr. Inż. Małgorzata Wróblewska Instytut Przemysłu Organicznego

W artykule opisano oddziaływania elektryczności statycznej obserwowane w środowisku pracy. Podano kryteria oceny zagrożeń, wymagania ochrony oraz wskazano podstawowe środki zaradcze.


Klimatyczne warunki pracy w kopalniach węgla i ich wpływ na możliwość rażenia prądem elektrycznym pracownika dołowego kopalni
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 3/2002 str. 26-28

Dr Inż. Stefan Gierlotka Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek""

W artykule scharakteryzowano wpływ warunków klimatycznych występujących w kopalniach węgla na elektrofizjologię organizmu człowieka. Uwzględniono wydatek energetyczny człowieka zależny od rodzaju i intensywności pracy. Na podstawie wykonanych pomiarów określono zależność zmian impedancji elektrycznej ciała człowieka, od wskaźnika dyskomfortu cieplnego.


Przewody ochronne (2)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 1/2002 str. 18-20

Mgr. Inż. Hubert Karski Centralny Instytut Ochrony Pracy

"W artykule opisano w przystępny sposób najczęściej stosowane w Polsce środki ochrony przeciwporażeniowej, wykorzystujące przewody ochronne, ze zwróceniem uwagi na ich wady i zalety. Przedstawiono też najistotniejsze wymagania wynikające z aktualnego stanu prawnego."


Połączenia ochronne w maszynach (1)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 11/2001 str. 27-31

Mgr. Inż. Hubert Karski Centralny Instytut Ochrony Pracy

"W artykule opisano w przystępny sposób najczęściej stosowane w Polsce środki ochrony przeciwporażeniowej, wykorzystujące przewody ochronne, ze zwróceniem uwagi na ich wady i zalety. Przedstawiono też najistotniejsze wymagania wynikające z aktualnego stanu prawnego."